Tart(Turta) ve Pasta Hamuru

Tart(Turta) ve Pasta Hamuru

0 Paylaşımlar

Malzemeler

  • 2 su bardağı normal un
  • 125 gram margarin veya tereyağı
  • 6-7 yemek kaşığı buzlu su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı pudra şekeri veya toz şeker ( Zorunlu değil )

Nasıl Yapılır?

Aşama 1:

Unu ve tuzu orta büyüklükte bir karıştırma kabında karıştırın. Bir çatal yardımı ile tereyağı un ile birleştirip ara sıra çatalı su ile nemlendirin. Tüm tereyağı ezdikten tuz ve şekeri de ekleyip sonrasında el ile hafifçe yoğurtma işlemi yapabilirsiniz.

tart hamuru tarifi 1

Adım 2:

Hamuru toplayıp unlu bir zemin üzerinde yoğurun. İki eşit parçaya bölüp iki beze haline getirin. Plastik bir poşet veya yapışmayacak bir cisim ile sarıp buzdolabında 45 dakika dinlendirin.

Aşama 3:

Pasta veya turta hazırlama zamanı geldiğinde bir merdane yardımı ile unlanmış bir yüzeyde hamurları açın. Hamuru pişireceğiniz turta kalıbı veya borcamdan 3 parmak büyük olacak şekilde açmalısınız çünkü tüm kabı kaplayacak şekilde pişireceğiz.

tart hamuru tarifi 3

4. Adım:

Tart hamuru veya pasta hamuru olarak kullanacağınız bu malzemenin kolay dağılmaması ve yırtık olmaması gerekiyor. Bu nedenle resimdeki gibi bükülüp katlanabilecek kıvamda olması çok önemli.

tart hamuru tarifi 4

Adım 5:

Resimde görüldüğü gibi pasta veya tart kalıbı yada yuvarlak bir borcam üzerine şekildeki gibi hamuru yerleştirip kenarlarını iyice elinizle oturtun ve çatalla hamurun dibine küçük delikler açın. Böylece hamur kabarıp şekli bozulmaz. Dışarı sarkan uçlarınıda bir bıçak yardımı ile kesin.

Hamuru kabuk yapmak için önceden 190 dereceye ısıtılmış fırında hafif sertleşene kadar pişirmeniz yeterli. Bunun dışında pasta veya tart hamuru olarak kullanacaksanız hazırlayacağınız tarife uygun sertlikte pişirmelisiniz.

tart hamuru tarifi 5

Hazırladığınız bu malzeme içine elma, vişne şeftali gibi malzemeler koyup tart yapabilir ve diğer beze ile de üstünü kapatabilirsiniz. Dilerseniz bu pasta hamuru ile yapılan pasta tariflerimize de göz atabilirsiniz. Yapılışı son derece kolay olan bu pasta hamuru ile 10 dakikada bile evde pasta hazırlayabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın