Turna Yemişi (Cranberry) Faydaları

Turna Yemişi (Cranberry) Faydaları

11 Paylaşımlar

Cranberry, yani asıl adıyla turna yemişi bitkisi, kızılcık boyutları ve renginde, acı bir tada sahip olan, az ve düzenli tüketilmesi durumunda faydalı, her meyvede olduğu gibi aşırı tüketilmesi zararlı olan bir meyve çeşididir.

Turna Yemişi Meyvesinin Kısaca Faydaları

 1. Turna yemişi, yani cranberry kan şekeri oranını düzenlemeye yardımcı bir meyve çeşidi olduğu için taze olarak tüketilmesi şeker hastalarına faydalıdır. Kurutulmuşu tavsiye edilmemektedir çünkü fazla tatlandırılmış olabilirler.
 2. Tam bir kalsiyum deposudur. Bu sebeple çocuk ve yaşlılar kemik ve iskelet yapısının gelişmesi, oluşabilecek eklem problemlerinin önüne geçmesi için kullanılır.
 3. Antioksidan özelliği sebebiyle cranberry bağışıklık sistemini güçlendirir ve bir çok kanser türü için önleyici faktör olarak turna yemişi meyvesinin yenilmesi tavsiye edilir.
 4. Bağırsaklarda oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. İçinde bulunan vitaminler sayesinde, ağız içinde vitaminsizlik nedeniyle çıkan yaraları iyileştirir. İçindeki en önemli vitaminler a1 ve c vitaminleridir.
 5. Böbreklerde kum ve böbrek taşı okuşmasını engelleyip, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına faydalıdır.
 6. İdrar yolları enfeksiyonu ve kist gibi problemleri olanlar, kurutulmuş turna yemişi tüketmelidir. Doktorlar bu şekilde tüketilmesinin tedavi sürecini hızlandıracağını  belirtmektedir.
 7. Omega 3 eksikliği olanlar en ucuz ve pratik şekilde bu meyve ile omega 3 ihtiyacını giderebilir.
 8. Özellikle ilerleyen yaşlarda mesane kaslarının doğru şekilde çalışmaması nedeniyle idrar kaçırma problemleri olmaktadır. Düzenli olarak turna yemişi tüketenlerde kasların sağlıklı çalışması nedeniyle idrar kaçırmayı önlediği görülmektedir.
 9. Kalp rahatsızlığı olanlar cranberry meyvesini gıda listesinde mutlaka bulundurmalıdır. Kalp damar sağlığı, tıkanmalar ve damar sertliği tedavisinde bir aracıdır.
 10. Cranberry sindirim sistemindeki bir çok soruna faydalı olduğu için, sindirim sistemi problemleri yaşayanlar lifli yapısından faydalanabilir.

Nasıl Tüketilir?

Cranberry bitkisinin meyvesi tat olarak acı olması sebebiyle tüketilmesi biraz zor gelebilir. Eğer şeker hastası değilseniz tatlandırılmış olarak satılan kurutulmuş turna yemişi tüketebilirsiniz. Yani özetle 2 çeşit tüketme yöntemi vardır. Bunlar; kurutulmuş cranberry ve taze meyve olarak tüketilmesidir.

Zararları

 1. Cranberry bitkisinin meyvesi, tadının acı olması nedeniyle kurutulurken tatlandırılır. Bu nedenle şeker hastaları kesinlikle kurutulmuş turna yemişi tüketmemelidir.
 2. Aşırı cranberry bitkisinin tüketimi görme bozukluğuna sebep olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle turna yemişi az miktarta taze meyve olarak yenilebilir.
 3. Cranberry meyvesinin içinde Strefavin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde aşırı miktarda alındığında bilinç kaybına yol açmaktadır. Bu sebeple turna yemişi meyvesini bir seferde kilolarca yemek yerine her gün bir avuç kadar yiyerek düzenli ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.
11 Paylaşımlar

Yorum yapın