Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

0 Paylaşımlar

Uzun zamandır bir çok yerde turunç reçeli nereden alınır? En güzel turunç kabuğu reçeli nerede satılır? gibi sorular ile karşılaşıyordum. Fakat ben genel olarak bu tarz evde yapılabilen gıdaların nasıl yapıldığını bilmediğimiz, sağlıklı olup olmadığından emin olamadığımız yerlerden alınmasına karşıyım. Hem bu sebeple hemde mevsim şartlarına uygun olarak yetiştiği bir dönemde olduğumuzdan takipçilerimiz için çok faydalı olduğu söylenen evde turuç reçeli nasıl yapılır Oktay usta yapılışı ile öğrendiğim yöntemi anlatmaya karar verdim.

Bazı yörelerde portakal ve yenigün isimleri ile anılan turunç reçeli ne zaman yapılır derseniz, tabiki yetişmeye başladığı ilk zamanlardan itibaren yapılabilir. Faydaları olduğu söylenmektedir. Özellikle en yoğun olarak Antalya ve bölge illerde yetiştirilir.

Malzemeler

 • 10 tane orta boy turunç
 • 1 kilo toz şeker
 • Yarım limon
 • Tercihen Karanfil yada tarçın
 • İğne ve İplik

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak turunçları bol su ile iyice yıkayın. Rendenin en ince bölümü ile portakal kabuğu dış yüzeyini çok hafif rendeleyin.
 2. Her bir turuncu tek tek 8 eşit parçaya bölün. İçindeki meyveyi çıkarın ve kabuğunun içinde bulunan beyaz kısmı iyice sıyırın.
 3. Kalın bir ipliği yorgan iğnesine geçirip her bir parça portakal kabuğunu rulo şeklinde kıvırarak açılmayacak şekilde ipe sıkıca dizin.
 4. İpin en başı ile rulo kabukların son kısmındaki kısmını bir kaç düğüm atarak halka şeklinde bağlayın.
 5. Tamamını bitirdikten sonra geniş bir tencereyi ocağa koyup içine turunçları koyun. Ocağı açın ve 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra suyunu boşaltıp üzerine soğuk su ekleyin. 3 gün boyunca her 5 saatte bir tenceredeki suyu sürekli değiştirin.
 6. 3 gün dolduktan sonra 3 su bardağı suyu ekleyin, toz şekerde eklendikten sonra tencereyi ocağa alıp ve 1 saat boyunca kısık ateşte portakal kabuğu reçeli kaynamaya bırakılır.
 7. 45-50 dakika kadar süre geçtikten sonra yarım limon sıkın. Sonra tercihen bir kaç tane karanfil veya tarçın yaprağı ilave ederek pişirebilirsiniz.
 8. Tarçınlı veya karanfilli olduğunda kokusuda değişecektir, bu nedenle portakal kabuğu kokusunu sevenler fazladan kokulu malzeme kullanmamalıdır.
 9. 1 saat kaynamış olan turunç kabuğu reçeli ocaktan alınıp kavanoz içine kapatılarak uzun süre bozulmadan kokusunu ve tazeliğini koruyabilir. İstediğiniz zaman kavanozdan alarak turunç reçeli servisi yapabilirsiniz.
turunç reçeli tarifi

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Yazar: Oktay Usta
0 Paylaşımlar

Yorum yapın