Tuzu Fazla Olan Yemeğin Tuzu Nasıl Giderilir?

0 Paylaşımlar

Yemeğin tuzu fazla kaçtığı zaman hemen panik olmayın. Mutfakta çözümler tükenmez deyip çözüm yollarına bakın. Eğer ocağın üstünde pişen yemek bir çorbaysa, içine bir miktar tel şehriye ilave edebilirsiniz. Çorbanız kaynadıktan sonra blandırdan geçirdiğiniz zaman içine sonradan ilave ettiğiniz tel şehriye belli olmayacaktır. Hem de çorbanın fazla tuzunu tel şehriye alacaktır.

Eğer ocağın üstündeki yemek, sulu yemekse işiniz kolay. Bir adet patatesi soyun. Parçalamadan yemeğin içine atın. Bu şekilde yemeği pişirmeye devam edin. Yemek piştikten sonra yemeğin içindeki bütün patatesi çıkarıp çöpe atın. Patates yemeğin tuzlu tadını alacaktır. Ancak burada bir püf noktası var. Eğer patatesi doğrarsanız, patates yemeğin tuzunu almaz. Yemeğin içinde pişer. Hem de yemeğinize patatesin tadı geçer.

Eğer ocağın üstündeki yemeğiniz makarna ise işiniz biraz daha kolay olacaktır. Makarnayı haşlama esnasında tuzunu biraz fazla kaçırmışsanız haşladıktan sonra makarnayı soğuk sudan geçirin. Üzerine patlıcanlı, yeşil biberli, sarımsaklı, domatesli güzel bir sos hazırlayın. Unutmadan hemen söyleyelim. Sosa tuz atmayın. Hazırladığınız sosu tuzunu fazla kaçırdığınız makarna ile harmanlayın. Tuzdan eser kalmadığını göreceksiniz.

Eğer ocağın üstündeki yemek kızartma türüyse, yapacağınız en güzel şey domatesli bir sos hazırlamaktır. Domateslerin kabuklarını soyup blandırdan geçirin. Sos tavasına koyup içine biraz sıvı yağ ilave edip güzelce pişirin. Ancak sosun içine tuz atmayın. Piştikten sonra kızartmanın üzerine döküp servis edebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın