Un Kurabiyesi

Ne zaman un kurabiyesi yapsam, bir türlü şu pastaneler de yediğimiz gibi olmuyordu. Geçen gün komşumun yaptığı kurabiyeyi tadınca, tam olarak istediğim lezzeti aldım. Hemen komşumdan kurabiyenin tarifini istedim. Meğer çok ufak bir püf noktasını göz ardı etmişim. Ben sıvı yağ koyarken, komşum tereyağı ile yapmış. Evde ben de tereyağı ile yapınca ve bir kaç ufak değişiklikle istediğim tadı buldum.

Malzemeler

  • Yarım çay bardağı nişasta
  • 200 gram tereyağı
  • 1 paket vanilya
  • 4 su bardağı elenmiş un
  • 1 çay bardağı dolusu pudra şekeri
  • Üzeri için 1 çay bardağı pudra şekeri

Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle tereyağın oda sıcaklığında iyice yumuşamasını bekleyin. Yumuşayan tereyağı bir kaba alın ve üzerine un nişasta ve vanilyayı ekleyip karıştırın. Daha sonra unu azar azar ekleyip yoğurmaya başlayın. Elinize yapışmayacak kıvama gelinceye kadar yoğurun.
  2. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler koparıp elinizde yuvarlayın. ( Farklı şekiller de verebilirsiniz) Tüm bezeleri yuvarlayıp fırın kâğıdı serdiğiniz tepsiye dizin. ( Pişme esnasında birbirlerine yapışmaması için aralarında boşluk olmasına dikkat edin)
  3. Fırını 160 derecelik ısıya ayarlayın ve ısınan fırına tepsiyi yerleştirin. Ortalama 25 ila 30 dakika sonra üzeri kızaran kurabiyeleri fırından alın. Fakat fırın kapağını ilk 10 dakika hiç açmamaya özen gösterin.
  4. Son olarak Oda sıcaklığında soğuyan un kurabiyelerinin üzerine, süzgeç yardımıyla pudra şekeri gezdirip servis edin.

Un kurabiyesinin tarifini istiyorum diyen takipçilerimiz için bu kolay ve lezzetli kurabiyenin tarifini paylaşmış olduk. Kurabilerin yapılışını görmek veya izlemek istiyorum diyenler videolu tariflere göz atabilirler.

Yorum yapın