Yağ Yakan Kilo Aldırmayan Yiyecek İçecekler

Yağ Yakan Kilo Aldırmayan Yiyecek İçecekler

0 Paylaşımlar

Pek çok kişinin korkulu rüyası olan göbek bölgesinde biriken yağlar, görsel olarak kötü gözükmesinin yanı sıra, pek çok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple vücutta oluşan aşırı yağlanmalara dikkat etmek ve bunu önlemek gerekmektedir. Bunu önlemek ise yediklerimize dikkat etmekten geçer.

Göbek Yağlanmasına Neden Olan Yiyecekler:

Özellikle hazır gıdalarda bulunan gizli yağlar göbek yağlanmasına neden olan yiyeceklerin başında gelmektedir. Paketli olarak marketlerden satın alınan yiyeceklerin yanı sıra, pastanelerde satılan ve pratik olması sebebiyle özellikle kahvaltılarda tercih edilen açma, poğaça, kurabiye gibi besinlerde de yağlanma yapan gizli yağlardan bol miktarda bulunmaktadır.

Kek, börek ve pastalardan bolca bulunan karbonhidratlar vücutta önce şekere, daha sonra da hızlıca yağa dönüşerek depolanmaktadır. Fazla miktarda alınan karbonhidratlar, özellikle göbek bölgesinde aşırı yağlanmaya sebep olduğu için kısıtlı miktarlarda tüketilmelidir.

Özellikle göbek yapması ile bilinen bira başta olmak üzere tüm alkollü içecekler de göbek bölgesinde fazla yağlanmaya sebep olmaktadır. Üstelik alkol tüketilirken yanında yenen yağlı cipsler ve kuruyemişler de ekstra yağlanma yapmaktadır.

Vücuda alınan hazır şekerler de yağlanmaya sebep olur. Hazır meyve sularında, kola gibi asitli içeceklerde, çikolata ve şekerlemeler de bolca bulunan bu hazır şekerler, vücutta direk yağa çevrilir ve o şekilde depolanır. Yenilen her hazır şekerli gıda göbek bölgesinde depolanan yağ anlamına gelir.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler:

İster istemez tükettiğimiz bazı besinler göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olmakta, bu durumda görsel olarak kötü görünmeye ve bazı sağlık problemlerine yol açmaktadır. Eğer doğru besinler doğru şekilde tüketilirse bölgesel olan bu yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Özellikle yağ yakılmasına sebep olan sebzeler ve meyvelerin tüketilmesi göbek bölgesindeki yağların yok olmasını sağlamaktadır.

Yağ Yakan Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Özellikle lif içeriği ve yağ yıkımında görev alan fotokimyasalların yüksek olarak depolandığı besinleri tüketmek vücuttaki fazla yağın yakılmasına sebep olur.

Yağ yakan sebzelerin başında, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, karalâhana ve turp gelmektedir. Bu sebzeler genel olarak pişmiş olarak tüketilse bile çiğ olarak tüketmek yağ yakmayı hızlandırması açısından daha faydalı olacaktır.

C vitamini açısından zengin olan meyveler de yağ yakmayı hızlandırmaya yaramaktadır. Bu meyvelerin başında portakal, greyfurt, limon, mango ve papaya gelmektedir. Bu meyvelerin yanı sıra, potasyum açısından zengin olan muz ve antioksidan açısından zengin çilek meyveleri de yağ yakmaya sebep olur ve göbek bölgesini inceltir.

Yağ Yakan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

İçeriğinde bolca lif bulunduran tahıl ürünleri, vücutta sindirilmesi zor olduğundan dolayı daha fazla kalori harcanmasını sağlar, bu da yağların hızlı yakılmasına sebep olur. Sindiriminin zor olmasının yanı sıra tahıllı ürünler tokluğun daha uzun süre hissedilmesine sebep olarak vücuda alınan yiyecek miktarını azaltarak da yağ yakılmasını arttırmaya sebep olmaktadır.

İçeriğinde bolca kalsiyum ve potasyum elementleri bulunduran yoğurt da metabolizma hızını %15’lere varan oranda arttırarak yağların yakılmasına sebep olur. Aynı zamanda antioksidan olarak da bilinen yoğurt, vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur.

Vücuttaki yağlanmanın yanı sıra bağırsaklarda emilime hazır bekleyen yağların da depolanmadan önce vücuttan atılması gerekmektedir. Bunu sağlayacak en önemli besin yeşil çaydır. Bunun yanı sıra yeşil çayın önemli bir diğer faydası da metabolizma hızını arttırmasıdır.

Yeşil çayın yanı sıra siyah ve kahve de kalorisiz içecekler olduğundan dolayı tüketilebilir ve metabolizma hızı üzerinde olumlu etkiye sahiptirler. Fakat en önemli içecek günde mutlaka iki litre tüketilmesi gereken sudur.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın