Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa Ne İyi Gelir?

0 Paylaşımlar

Cildi koruyan derinin aşırı sıcağa maruz kalması ile oluşan duruma yanık adı verilmektedir. Yanığın boyutuna göre derecelendirilen yanıklar için tedavi şekilleri de farklılık göstermektedir. Vücudun herhangi bir yerine dökülen sıcak suyun yanığa neden olabileceği gibi, elektrik akımına maruz kalmak da yanıklara neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle yanık tedavileri hakkında bilgi sahibi olmadan önce, yanığa karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Yanığın Evde Tedavisi Mümkün Mü?

Herhangi bir yanık vakası başa geldiğinde yapılacak ilk müdahalenin yanığın tedavisinde ve bırakacağı izler konusunda büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir yanık olayında yapılması gereken ilk müdahale, sıcağa maruz kalan yerin soğutulmasını sağlamaktır. Bu sayede sıcağın cilde vereceği zarar az da olsa azaltılabilir. Ayrıca yanık için evde etkili müdahale yöntemlerinden biri olan yumurta akı, yanıktan dolayı kızarıklığın oluşmasını ve daha sonraki kalacak olan yanık izlerinin azalmasında oldukça etkilidir. Yumurtanın içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde, sıcaktan dolayı zarar görmüş olan hücrelerin kısa sürede yenilenmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle yanık durumlarında ilk müdahale konusunda paniğe kapılmadan hemen bir yumurta alarak akı yanık olan bölgeye sürülmelidir. Yanığın boyutuna göre yumurta miktarı çoğaltılabilir.

Yanık Tedavisinde Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Evde yanık tedavisi mümkündür ancak doğru yöntemler tercih edildiğinde etkili sonuçlar almak mümkündür. Birçok kişinin evde yanık tedavisi yaparken yaptığı yanlışlar arasında, yanık yere diş macunu ve yoğurt sürmek gibi yanlış uygulamalar geliyor. Yanıktan dolayı açık yara haline gelen ciltte bu daha derin yaraların açılmasına hatta enfeksiyonlara dahi neden olmaktadır. Bu nedenle evde doğal yanık tedavisi yapılmak istendiğinde en güvenilir yöntem olan yumurta akı uygulaması tercih edilmelidir. 

Yanığa İyi Gelen Doğal Reçeteler

Yanan yerin acısını hafifletmek için soğuk suya tutmak akla ilk gelen çözümlerden biridir. Yanığın ilk etaptaki şiddetli acısını büyük ölçüde azaltan soğuk su, gün içinde de sıkça tekrarlanarak yanığın acısı azaltılabilir. Hafif yanıklarda soğuk su kızarıklığı bile önlerken, ciddi derecedeki yanıklarda yanan yerin hararetini almada soğuk suyun etkisi çoktur.

Yanık tedavisi için tercih edilen bitkisel tedaviler arasında aloe vera yapı kullanılması tavsiye edilmektedir. Yanıktan dolayı açılan derinin hava alması için kalın tabaka şeklinde yanık kremleri sürmekten kaçınmak gerekir. Bunun yanı sıra yanığa iyi geldiği ağızdan ağıza dolaşan ve hiçbir yararı olmayan uygulamalardan kaçınmak gerekmektedir. Yanık üzerine tereyağı ve zeytinyağı konması gibi tavsiyeler kulak ardı edilmeli ve olabildiğince soğuk kompres uygulanmalıdır.

Yanıklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yanıklardan sonra ciltte su toplanması görülmesi kaçınılmaz yanık sonuçlarından biridir. İçi su dolu olan kabarcıkları patlatmamak yanık tedavisi sürecinde oldukça önemlidir. Patlatmayla birlikte deri yüzeyi açılır ve yanığın enfeksiyon kapma ihtimali yükselir. Bu nedenle yanık olan bölgeye mümkün oldukça dokunmamak ve dokunmak gerektiğinde de yıkamak gerekir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın