Yanmış Yemek Kokusu Nasıl Giderilir ?

0 Paylaşımlar

Mutfakta yaşanan kötü sürprizlerden birisi de yemeğin altını açık unutmaktır. Yemeğiniz yandığı zaman hemen atmayın. Yanık kokuları burnunuza henüz daha yeni gelmeye başlamışsa, yemek yanmaya yeni başlamış demektir. Yemeği kurtarma şansı vardır. Hemen tencerenin altını kapatın. Bir leğenin içine buz gibi bir su koyun. Yemeği bu suyun içinde en az 15 dakika bekletin. Tencerenin kapağını açtığınızda, yanık kokusunun gittiğini fark edeceksiniz. Ayrıca bu işlem yemeğin yanık kısmının tencerede kalmasını sağlar.
Bir başka metot ise yemeğin yandığını anladığınız zaman hemen vakit kaybetmeden ocağın altını kapatın. Yemeğin tenceresini değiştirin. Yemek pişmemişse, tencereye biraz su koyup yemeği pişirmeye devam edebilirsiniz.

Yemeğin Yanmaması İçin Nasıl Tencere Kullanılmalıdır?

                 Yemeğinizin yanmasını istemiyorsanız, tencere yemeklerini pişirirken altı kalın tencere kullanın. Yemeklerinizi mümkün mertebe kısık ateşte kendi suyu ile pişirin.  Bu işlem hem yemeğinizin yanmasını önleyecek, hem de yemek kendi buharında piştiği için daha lezzetli olacaktır.
Yemek kokusunu gidermek için öncelikle cam açılır, yanan tencere ya da tava balkona çıkartılır. Ancak bu yapılanlar genellikle yeterli olmaz, kokunun mutfaktan uzaklaşması saatler alabilir.

Öncelikle mutfağın havalandırması yapılır ve yanan ocağın üzerine birkaç damla sirke dökülür. Sirke hem ocağın temizlenmesinde hem de kokunun azalmasında faydalıdır. Mevsimlerden kış ise kaloriferin üzerindeki su kabının içine birkaç damla parfüm sıkılabilir. Kalorifer yandığı sürece hoş koku mutfağa dağılır ve kötü kokuyu azaltır. Aynı zamanda meyve kabukları da işe yarar. Yanan kaloriferin üzerine aromatik meyve kabukları konduğu zaman örneğin mandalina kabuğu olabilir. Eve hoş koku verecektir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın