Zeytinyağlı Fasulye Pilaki

Zeytinyağlı Fasulye Pilaki

1 Paylaşımlar

Zeytinyağlı olarak pişirilen lezzetli ve sağlıklı bir vejetaryen meze çeşididir. Zeytinyağlı sebze tarifimizde diğer zeytinyağlı yemeklerimizde olduğu gibi lezzetleri dengelemek için biraz şeker katıyoruz. Pilaki soğuk veya oda sıcaklığında servis edilir, maydanoz ve limon küpleri ile süslenmiş; Keskin, ferahlatıcı limon suyu gerçekten burada bir zorunluluktur ve zeytinyağlı fasulye pilaki tarifinin eksiksiz olması için çok önemlidir. Benim tavsiyem hazır limon suyu yerine gerçek limon kullanmanızdır.

Fasulye pilaki’yi ızgara balık, et et yemeklerinin bir parçası olarak servis edebilirsiniz. Öğlen yemeklerinde ve ara öğün olarak da yapılabilir. Gluten içermez ve doyurucudur.

Malzemeler

 • 1 kutu – 440 gr Pişmiş beyaz fasulye
 • 1 orta boy soğan, ince kıyılmış
 • 1 orta boy havuç, dörde bölünmüş ve küçük parçalara bölünmüş
 • 1 orta patates, küçük küpler halinde kesilmiş
 • 2-3 başsarımsak, ince kıyılmış
 • Pişirme için ( 45 ml ) 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 30 ml – 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı, servis yapmadan önce çiselemek için
 • Bir avuç düz yapraklı maydanoz, kıyılmış
 • 5 ml – 1 tatlı kaşığı şeker
 • Limon suyu
 • 1 su bardağı su
 • Tuz ve taze kıyılmış karabiber

Nasıl Yapılır?

 1. Kurutulmuş fasulye kullanılıyorsa, kurutulmuş fasulyeleri su içinde bir gece boyunca veya en az 8 saat bekletin. Ardından fasulyeleri boşaltın, durulayın ve bol miktarda soğuk suyla dolu bir tencereye aktarın.
 2. Tencereyi kaynama sıcaklığına getirin, kısmen kapağını kapatıp yaklaşık 30 – 35 dakika kaynatın. Fasulyelerin içinin piştiğinden emin olun, ancak çok yumuşak olup dağılmamalı.Pişmiş fasulyeleri soğuk su altında boşaltın ve durulayın ve bir kenara koyun.
 3. Teneke kutuda önceden pişmiş fasulye kullanıyorsanız, kutunun içindeki faslye suyunu boşaltın ve soğuk, akan su altında durulayın ve kenara koyun.
 4. Zeytinyağı tencerede ısıtın ve soğanları karıştırın, yumuşamaya başlayıncaya kadar 2-3 dakika bekletin.
 5. Sarımsak, havuç ve patates ekleyin, iyice karıştırın ve 2 dakika daha soteleyin. Su boşaltın, üstünü kapatın ve düşük yada orta derecede 10 dakika daha pişirin.
 6. Taze fasulye, şeker, limon suyu, tuz ve taze karabiberi iyice karıştırın.
 7. Isıyı düşük seviyeye çevirin, tavayı kapatın.
 8. Fasulye ve sebzeler pişene kadar bir 10-15 dakika daha kaynatın. Tadını kontrol edin ve gerekirse biraz daha tuz veya öğütülmüş karabiber ekleyin.
 9. Sızma zeytinyağını üzerinde dökerek soğumaya bırakın.
 10. Oda sıcaklığında veya soğukta, bir öğün olarak veya yemeğin yanında bir meze olarak servis edin, kıyılmış maydanoz ile süsleyin ve üzerine sıkmak için yanına 2 dilim limon yerleştirin.

Püf Noktaları

Kurutulmuş fasulye kullanıyorsanız, kuru fasulyeleri bir gece önce bol miktarda suda bekletin. Ertesi gün suyunu boşaltın ve kuru fasulyeleri tatlı suda yaklaşık 20 dakika kaynatın. Suyu boşaltın ve kısmen pişirilmiş beyaz kuru fasulyeleri bir kenara koyun (önceden pişirilmiş hazır beyaz fasulye kullanıyorsanız, suyu boşaltın ve fasulye soğuk su altında durulayın).
1 Paylaşımlar

Yorum yapın